Kalender 2019

Danske kampe, stævner og begivenheder i 2019:

Fredag den 4. til søndag den 6. januar, Nørresundby Idrætscenter:
Viking Box Cup 2019

Lørdag den 12. januar, Gilleleje Hallen:
Stream: DaBU Facebook
LW, Oliver Møllenberg, Danmark (0-0) over Nemanja Jasenovski, Serbien (0-1), KO1
SM, Jacob Porsgaard, Danmark (0-0) over Filip Blagojevic, Bosnien (0-0), TKO2
W, Heva Sharif, Danmark (0-0) over Mirko Jovic, Serbien (2-7), TKO3
+ amatørkampe

Fredag den 18. januar, Nykøbing Falster Hallen:
Stream: ekstrabladet.dk for plusabonnenter
Fj, Sarah Mahfoud, Danmark (7-0) over Bukiwe Nonina, Sydafrika (13-3-1), UD10, IBF IC
LM, Oliver Meng, Danmark (4-0) over Maono Ally, Tanzania (8-3-1), KO2, IBF Youth
LW, Enock Mwandila Poulsen, Danmark (9-0) over Berman Sanchez, Nicaragua (28-7-3), KO4
LM, Allan Mahfoud, Danmark (2-0) over John Dickson, Spanien (6-0), UD6
C, Ditlev Rossing, Danmark (10-0) over Zura Mekereshvili, Georgien (17-22), TKO5
+ amatørkampe

Lørdag den 19. januar, Struer Energi Park:
Tv: TV3 Max fra 17.30, TV3+ fra 21, TV3 Sport fra 00
SB, Dina Thorslund, Danmark (12-0) over Alesia Graf, Tyskland (29-7), UD10, WBO VM
Fj, Jesus Sanchez, Spanien (9-1) over Dennis Ceylan, Danmark (19-2-2), TKO5, EBU EU
SM, Mateo Veron, Argentina (27-21-3) over Lolenga Mock, Danmark (42-15-1), UD8
M, Abdul Khattab, Danmark (15-2-1) over Oliver Flodin, Sverige (4-0), UD8
S, Kem Ljungquist, Danmark (6-0) over Boldiczar Czagler, Ungarn (2-0), KO1
LM, Mikkel Nielsen, Danmark (6-0) over Angel Emilov, Bulgarien (9-24), UD6
SM, Haris Dzindo, Danmark (7-0) over Giorgi Gogebashvili, Georgien (13-10-3), DQ2
LS, Adam Bashanov, Danmark (2-2) over Ivan Nikolov, Bulgarien (2-5-1), UD4
Fl, Alicia Holzken, Holland (1-0) over Ivanka Ivanova, Bulgarien (1-6-1), UD4
S, Albon Pervizai, Tyskland (11-0) over Alain Banongo, Tjekkiet (3-0), KO1

Fredag den 25. og lørdag den 26. januar, Rosborghallen, Vejle:
Jyske mesterskaber (amatører), semifinaler fredag og finaler lørdag.

Lørdag den 9. februar, Korbach, Tyskland:
LW, Heva Sharif, Danmark (1-0) over Petr Gina, Tjekkiet (7-46-2), TKO1

Lørdag den 16. februar, Sportshal Schiervelde, Roeselare, Belgien:
Tv: TV3 Sport og Viaplay
C, Yves Ngabu, Belgien (19-0) over Micki Nielsen, Danmark (25-1), EBU EM, UD12

Lørdag den 23. februar, Vesterhavshallen, Ringkøbing:
W, Mikkel Nielsen, Danmark (7-0) over Karlo Tabaghua, Sverige (18-12), UD6
M, Abdul Khattab, Danmark (16-2-1) over Adnan Hadzihajdic, Bosnien (4-17-1), KO1
LW, Oliver Møllenberg, Danmark (1-0) over Mirko Jovic, Serbien (2-8), UD4
LW, Mahdi Jallaw, Danmark (0-1) over Nemanja Jasenovski, Serbien (0-2), TKO4
Fl, Alicia Holzken, Holland (1-0) over Oksana Romanova, Ukraine (9-24-1), UD6
+ amatørkampe

Fredag den 1., lørdag den 2. og søndag den 3. marts, Vemmelev Hallen:
Sjællandske mesterskaber (amatører)

Fredag den 22. til søndag den 24. marts, Frydenhøjskolen, Hvidovre:
Hvidovre Box Cup 2019

Lørdag den 23. marts, Dorf Mecklenburg, Tyskland:
L, Heva Sharif, Danmark (2-0) over Aleksandrs Birkenbergs, Letland (4-19), P4

Lørdag den 30. marts, Magion, Grindsted:
Sfj, Frederik Hede Jensen, Danmark (3-1) over Ilia Beruashvili, Georgien (8-9), TKO3

Lørdag den 6. april, Wolfsburg, Tyskland:
M, Landry Kore, Danmark (9-0) og Faton Vukshinaj, Schweiz (9-0-1), D8

Lørdag den 6. april, Cancun, Mexico:
LM, Simon Madsen, Danmark (6-0) over Alfonso Moguel, Mexico (0-2), KO2

26.-28. april, Baunehøjskolen, Jyllinge:
Nationale Begyndermesterskaber (DaBU)

Lørdag den 4. maj, Frankfurt, Tyskland
S, Kem Ljungquist, Danmark (7-0) over Dominik Musil, Tjekkiet (3-1), UD8

Lørdag den 18. maj, Viby Hallen, Aarhus:
SM, Lolenga Mock, Danmark (42-16-1) over Mateo Veron, Argentina (28-23-3), SD12, IBA
SM, Haris Dzindo, Danmark (9-0) over Benjamin Skender, Bosnien (5-14), UD4
C, Shahriyar Weissi, Danmark (3-2) over Murat Novalic, Bosnien (0-4), UD4
LM, Frank Madsen, Danmark (2-0) over Maksims Dembovskis, Letland (1-6), KO2
SB, Shakhobidin Zoirov (1-0), Uzbekistan over Mishiko Shubitidze (12-13-3) Georgien, TKO1
SFj, Hurshid Tojibaev (1-0), Uzbekistan over Irakli Shariashvili (5-2-1), Georgien, UD6
LM, Thulasi Tharumalingam (5-0), Tyskland over  Giorgi Bliadze (8-14), Georgien, TKO4
S, Louison Loizou (4-0) over Pauls Vilbergs, Letland (0-0), KO1

Lørdag den 8. juni, Græsted Veterantræf:
LW, Oliver Møllenberg, Danmark (2-0) over Kristian Bejko, Albanien (2-2), P4

Lørdag den 15. juni, Randers Hallen:
LW, Enock Mwandila Poulsen, Danmark (10-0) over Michal Syrowatka, Polen (20-2), UD12, EBU EU
C, Ditlev Rossing, Danmark (11-0) over Demetrius Banks, USA (10-7-1), TKO8, WBC Youth
LS, Jeppe Morell, Danmark (9-2) over Dayron Lester, Finland (11-2), SD10, IBF Baltic
LM, Oliver Meng, Danmark (5-0) over Flavien Bogongo, Frankrig (6-7-3), UD8
LW, Victor Ramon, Danmark (0-0) over Herman Isava, Venezuela (10-21), UD4

Fredag den 21. juni, Ravnsborghallen, Køge:
LM, Simon Henriksson, Sverige (5-3) vs. Vanja Dujin, Bosnien (0-3-1)
W, Yaffet Amaniel, Sverige (3-2) vs. Alexandar Marinkovic (0-0)
C, Wissar Khattar, Danmark (0-0) vs. Murat Novalic, Bosnien (0-5)
LW, Johannes Berhane, Sverige (0-0) vs. Mirko Jovic, Serbien (2-11)
LS, Mariusz Gnas, Sverige (0-0) vs. Benjamin Skender, Bosnien (5-16)
Sfj, Mohammed Abdulrahim, Sverige (0-0) vs. Adnan Kuduzovic, Bosnien (0-2)
LW, Jelena Jelic, Sverige (0-0) vs. Anja Jankovic, Bosnien (0-5)

Lørdag den 22. juni, Forum Horsens:
SM, Dina Thorslund, Danmark (13-0) vs. April Adams, Australien (11-1-1), WBO VM
S, Kem Ljungquist, Danmark (8-0) vs. Gabriel Enguema, Spanien (10-8)
M, Landry Kore, Danmark (9-0-1) vs. Tomas Bezvoda, Tjekkiet (6-6)
SM, Haris Dzindo, Danmark (10-0) vs. TBA
SFj, Frederik Hede Jensen, Danmark (4-1) vs. Ruben Garcia, Spanien (5-7-2)
LS, Amer Rasinlic, Danmark (0-0) vs. TBA
B, Michael Nielsen, Danmark (0-0) vs. TBA
C, Kai Robin Havnaa, Norge (14-0) vs. Levani Lukhutashvili, Georgien (8-3)
L, Joanna Ekedahl, Sverige (8-0) vs. Jelena Janicijevic, Serbien (2-1)

Torsdag den 4. juli, Ringriderteltet, Aabenraa:
M, Abdul Khattab, Danmark (17-2-1) vs. Rafal Jackiewicz, Polen (50-23-2)
W, Mikkel Nielsen, Danmark (8-0) vs. Jose Guerrero, Mexico (9-2-2), GBU Intercont.
Fj, Ali Mohamed, Danmark (5-0) vs. Joszef Ajtai, Ungarn (22-14)
LW, Oliver Møllenberg, Danmark (3-0) vs. Giorgi Gviniashvili, Georgien (6-14-1)
L, Mahdi Jallaw, Danmark (1-1) vs. TBA
SM, Jacob Porsgaard, Danmark (1-0) vs. TBA
C, Oliver Zaren, Danmark (0-0) vs. TBA
Fl, Alicia Holzken, Holland (4-0) vs. Xenia Jorneac, Rumænien (10-3), GBU/WIBF

Fredag den 12. juli, Liverpool:
SM, Martin Murray, England (37-5-1) vs. Kim Poulsen, Danmark (28-5)

Lørdag den 21. september, Hangelsberg, Tyskland:
M, Ali Hussein, Danmark (5-2-1) vs. Lelito Lopez, Tyskland (6-0-2), GBA German

Lørdag 5. oktober, Gilleleje Hallen, Q Pro Boxing:
TBA vs. TBA

Fredag den 1. november, Herlevhallen, Q Pro Boxing:
TBA vs. TBA

Lørdag den 23. november, Ravnsborghallen, Køge:
TBA vs. TBA

Lørdag den 30. november, DGI Huset Vordingborg:
Pro-am stævne

Kommentarer