Kalender 2022

12. februar, Riga, Letland:
W, Sergejs Marcenko, Letland (2-0-1) over Frank Madsen, Danmark (7-1), MD6

25.-27. marts, Hvidovre:
Hvidovre Box Cup

9. april, Graakjær Arena, Holstebro:
B, Dina Thorslund, Danmark (17-0) over Niorkis Carreno, Venezuela (22-2), UD10, WBO
SM, Jacob Bank, Danmark (5-0) over Christian Mazzon, Italien (7-3), UD8
SB, Thomas Essomba, Cameroun/England (10-7-1) over Michael Nielsen, Danmark (6-1), UD8
Sfj, Luis Millan, Venezuela (19-5) over Payman Akbari, Danmark (6-0), UD8
C, Irakli Alanidze, Georgien (2-1) over Jeppe Møller Christensen, Danmark (3-0), UD8
Sfj, Alex Dilmaghani, England (19-2-1) over Victor Julio, Colombia (16-3), UD8

9.-10. april, Frederikssund:
Sjællandske mesterskaber

14. april, Nykøbing-Falster Hallen:
Pro-am stævne
S, Kem Ljungquist, Danmark (10-0) over Laszlo Ivanyi, Ungarn (10-15-1), KO1

21. april, Frederiksberg-Hallerne:
Fj, Sarah Mahfoud, Danmark (10-0) over Nina Meinke, Tyskland (12-2), UD10, IBF
LW, Enock Poulsen, Danmark (11-0) over Franck Petitjean, Frankrig (23-5-2), UD12, EBU
M, Oliver Meng, Danmark (8-0) over Eslih Owusu, USA (7-0), UD10, WBC Youth
S, Kem Ljungquist, Danmark (11-0) over Vyacheslav Zhyvotyagin, Ukraine (5-0), KO6
LW, Heva Sharif, Danmark (4-0) over Sebastijan Saciri, Serbien (2-3), UD4
+ DaBU amatørkampe

23.-24. april, Thyhallen, Thisted:
Jyske mesterskaber

30. april, Ellekærskolen, Aarhus:
C, Shahram Weissi, Danmark (0-0) over Mevludi Kapanadze, Georgien (1-1), P4

7. maj, Köln, Tyskland:
SM, Oliver Zaren, Danmark (6-0) over Novak Radulovic, Serbien (13-7-1), UD6

6.-8. maj, Aabenraa:
DaBU nationale begyndermesterskaber

13. maj, Berlin:
C, Hamza Hussein, Danmark (0-0) over Vladyslav Ishchuk, Ukraine/Polen (1-0), UD4

11. juni, ROFI-Centret, Ringkøbing:
S, Kem Ljungquist, Danmark (12-0) over Paata Aduashvili, Georgien (10-33-3), KO2
SM, Jacob Bank, Danmark (6-0) over Idaas Redjdal, Frankrig (10-3-2), KO3
SFj, Payman Akbari, Danmark (6-1) over Bukhuti Tatashvili, Georgien (3-1), UD8
C, Jeppe Møller Christensen, Danmark (3-1) over Slava Margishvili, Georgien (1-2), KO1
LM, Khybar Akbari, Danmark (0-0) og Konstantine Jangavadze, Georgien (5-23-2), D4
+ fem amatørkampe

10. september, Wien, Østrig:
SM, Kim Poulsen, Danmark (28-5) over Vanja Dumitrov, Serbien (2-20), P4

16. september, Nykøbing-Falster Hallen
BR, Kem Ljungquist, Danmark (13-0) over Benoit Huber, Schweiz (8-2) , WBC Int, UD10
M, Jacob Porsgaard, Danmark (3-0) over Nehrudin Cikaric, Bosnien (1-4), TKO2
M, Heva Sharif, Danmark (5-0) over Jasmin Mahalbasic, Bosnien (1-4), TKO1
S, Wilfried Florentin, Frankrig (0-0) over Sosu Abuladze, Georgien (12-25-1), KO2

17. september, Paarup-hallen, Odense:
Landskamp Danmark-Holland

24. september, Manchester, England:
Fj, Amanda Serrano, USA (42-2-1) over Sarah Mahfoud, Danmark (11-0),  UD10, IBF, WBC, WBO

23.-25. september, Nordskovhallen, Haslev:
Haslev Box Cup

1. oktober, Forum Kolding:
SM, Jacob Bank, Danmark (7-0) over Rafael Bejeran, Dom. Rep. (30-7-1), Opg.1
C, Ditlev Rossing, Danmark (14-0) over Elvis Smajlovic, Bosnien (16-13-2), KO3
W, Mikkel Nielsen, Danmark (9-2) over Venhar Haziri, Kosovo (5-3-2), TKO4
C, Jeppe Møller Christensen, Danmark (4-1) over Andy Goy, England (0-0), KO1
W, Khybar Akbari, Danmark (0-0-1) over Arlind Hysenaj, Kosovo (0-0), Opg.3

3. oktober, Hamburg:
SM, Haris Dzindo, Danmark (13-0) over Tamas Laska, Ungarn (19-32-1)

15. oktober, Wien, Østrig:
SM, Kim Poulsen, Danmark (29-5) over Csaba Toth, Ungarn (14-32-1), KO5

15.-16. oktober, Royal Stage, Hillerød:
Hillerød Box Cup
+ profkamp:
M, Jacob Porsgaard, Danmark (3-0) over Giorgi Kandelaki, Georgien (12-50-3), P6

29. oktober, Järvenpää. Finland:
W, Amin Nuri, Finland (3-1) over Frank Madsen, Danmark (7-2), UD8

18.-20. november, Rosborghallen, Vejle
Danske mesterskaber

3. december, Glendale, Arizona, USA:
M, Austin Williams, USA (12-0) vs. Simon Madsen, Danmark (13-0)

10. december, Midtdjurs-hallen, Ryumgård:
Danmark vs. Kroatien, landskamp

15. december, Creteil, Frankrig (ikke bekræftet):
LW, Enock Mwandila Poulsen, Danmark (12-0) vs. Franck Petitjean, Frankrig (23-6-3), EBU EM

17. december, Wien, Østrig:
M, Kim Poulsen, Danmark (30-5) vs. Ferenc Katona, Ungarn (10-9-3)

25. december, Durup Hallen:
S, Kem Ljungquist, Danmark (14-0) vs. Awadh Tamim, Tanzania/Sverige (15-5)
Sfj, Danny Jensen, Danmark (0-0) vs. TBA

28. december, Regensburg, Tyskland:
C. Haris Dzindo, Danmark (14-0) vs. TBA

Kommentarer