Kalender 2024

5.-7. januar, Lindholm:
Viking Box Cup

13. januar, Royal Arena København
Pro-am
LM, Oliver Meng, Danmark (12-0) og Felice Moncelli, Italien (24-8-3), D12, WBA Cont. Europe
Fj, Elizabeth Oshoba, Nigeria (6-0) over Michela Braga , Italien (6-0), TKO10, WBC Silver
C, Hamza Hussein, Danmark (4-0) over Goran Sucevic, Serbien (4-12-1), TKO2
S, Mathias Hansen, Danmark (2-0) over Dzejlan Elesovic, Bosnien (0-1), TKO5
C, Thorbjørn Boudigaard, Danmark (1-1) over Tamas Kozma, Ungarn (6-10-3), TKO3
Fl. Snezana Siljkovic, Serbien (4-17-2) over Emma Jensen, Danmark (0-0), SD4

20. januar, Gilleleje Hallen:
Pro-am stævne
Fl, Sofie Rosshaug, Danmark (0-0) over Evelin Camporeale, Italien (3-7-1), P4

2.-4. februar, Forum Horsens:
Jyske mesterskaber

3. februar, Forum Kolding:
SM, Jacob Bank, Danmark (11-0) over Ronny Landaeta, Spanien (21-5), KO7. WBO European
Fj, Mikkel Gribsholt, Danmark (3-0) over Jak Johnson, England (0-2), KO2
LM, Victor Hoveling, Danmark (2-0) over Mikolaj Rabczak, Polen (2-1), TKO2
Fj, Nesar Kunduzi, Danmark (3-0) og Leotrim Rexhepi, Kosovo (3-0), D4
L, Elias Idrissi, Danmark (1-0) over Jakup Laskowski, Polen (4-27-1), UD4
S, Morten Givskov, Danmark (0-0) over Pawel Sowik, Polen (3-13), KO2

3. februar, London, England:
LW, Adam Azim, England (10-0) over Enock Mwandila Poulsen, Danmark (14-0), KO5, EBU EM

24. februar, Royal Arena, København:
Pro-am
B, Dina Thorslund, Danmark (20-0) over Mary Romero, Spanien (9-4), TKO8, WBC/WBO
C, Hamza Hussein, Danmark (5-0) over Stefan Mihailov, Serbien (7-21-3), UD6
C, Thorbjørn Boudigaard, Danmark (2-1) over Nikola Mandic, Serbien (0-1-1), KO1
LW, Francis Fordjour, Danmark (0-0) over Ruben Movsesiani, Georgien (15-26-1), KO1
LM, Mikaela Lauren, Sverige (32-6) over Mariami Nutsubidse, Georgien (1-4), Ret2

1. marts, Telford, England:
LM, Dan Toward, England (2-0) vs. Frank Madsen, Grønland/Danmark (8-7)

9. marts, K.B. Hallen, København:
Br, Kem Ljungquist, Danmark (16-0) over Marios Kollias, Grækenland (11-2-1), MD10
Fj. Ahmad El Ahmad, Danmark (3-0) over Michael Nielsen, Danmark (7-4), RET5
L, Elias Idrissi, Danmark (1-0) over Mehmedalija Suljic, Bosnien (3-10-2), KO1
S. Gustav Thorsen, Danmark (1-0) over Demir Gulamic, Bosnien (6-8-2), TKO2
LS, Amre Allman, Danmark (0-0) over Pavol Garaj, Slovakiet (8-43-4), UD4
W, Denys Pesotskyy, Ukraine/Danmark (1-0) over Mohammed Al-Maliki, Sverige (0-0), UD4
LW, Emmanuel Zion, England (4-1) over Reynaldo Mora, Nicaragua (7-79-3),  RET1

9. marts, Sønderjyllandshallen, Aabenraa:
S, Mathias Hansen, Danmark (2-0) over Piotr Rzyman, Polen (2-9), TKO1

16.-17. marts, Frydenhøjhallen, Hvidovre:
Hvidovre Box Cup

22. marts, Cancun, Mexico:
M, Simon Madsen, Danmark (13-3) over Vicente Morales, Mexico (7-6-1), P8

21-24. marts, Sportscenter Herning:
Nordiske mesterskaber + profkampe
Fj, Mikkel Gribsholt, Danmark (4-0) over Ilia Beruashvili, Georgien (9-18), P4
LM, Victor Hoveling, Danmark (3-0) over Anzor Gamgebeli, Georgien (29-37-5), KO1

6. april, Fontainebleau, Las Vegas, USA:
Fj, Skye Nicolson, Australien (9-0) vs. Sarah Mahfoud, Danmark (14-1), WBC

12. april, York Hall, London:
SM, Oliver Zaren, Danmark (10-0) over John Harding Jr., England (11-2-2), P8

20. april, ROFI Centret, Ringkøbing;
Pro-am
SM, Jacob Bank, Danmark (12-0) over Hernan Perez, Argentina (9-9), UD8
C, Angel Gustavo Schmitt, Argentina (6-15-1) over Jeppe Møller Christensen, Danmark (7-1), TKO6
Fj, Nesar Kunduzi, Danmark (3-0-1) over Ilia Beruashvili, Georgien (9-19), UD4
C, Steffen Rørstrøm, Danmark (1-0) over Amre Allman, Danmark (1-0), MD6
S. Morten Givskov, Danmark (1-0) over Davit Gogishvili, Georgien (18-19), TKO2

17. maj, Nykøbing F. Hallerne;
Pro-am
S. Kem Ljungquist, Danmark (17-0) over Awadh Tamim, Tanzania/Sverige (16-9), KO7
Fj, Ahmad El Ahmad, Danmark (4-0) over Rafail Melnyk, Ukraine (3-6), UD4
LW, Elias Idrissi, Danmark (3-0) over Irakli Shariashvili, Georgien (9-14-1), TKO4
S. Gustav Thorsen, Danmark (2-0) over Andras Csomor, Ungarn (18-38-2), KO2
LW, Mohammed Al-Maliki, Sverige (0-1) over Ion Catarau, Moldova (1-2), UD4

24. maj, Budapest:
SM, Balasz Bacskai, Ungarn (17-0) vs. Kim Poulsen, Danmark (32-6), WBO European
M, Renato Egedi, Ungarn (20-1-2) vs. Mikkel Nielsen, Danmark (12-2), WBO European

25. maj, Royal Arena, København:
B, Dina Thorslund, Danmark (21-0) vs. Seren Cetin, Tyrkiet (11-0), WBC/WBO
SM, Oliver Zaren, Danmark (11-0) vs. Kilian Weck, Tyskland (5-5).
M, Ali Hussein, Danmark (9-2-1) vs. Adam Cieslak, Polen (9-15-1)
C, Hamza Hussein, Danmark (6-0) vs. Josip Pehar, Kroatien (3-2)
S, Mathias Hansen, Danmark (4-0) vs. TBA
C, Thorbjørn Boudigaard, Danmark (3-1) vs. TBA
LW, Francis Fordjour, Danmark (1-0) vs. TBA
SM, Nikki Møller Nielsen, Danmark (0-0) vs. Michal Maliki, Polen (1-1)
SM, Mehmet Utku Tas, Tyrkiet/Danmark (4-0) vs Ionut Trandafir, Rumænien (17-46-3)
SM, Jordan Withers, Wales (6-0) vs. Andreas Weber, Tyskland (7-0-1)

1. juni, Hafnia-Hallen, Valby:
LW, Elias Idrissi, Danmark (3-0) vs. TBA

11. august, Bihac, Bosnien:
LS, Haris Dzindo, Danmark (15-0) vs. TBA

11.-13. oktober, Royal Stage, Hillerød
HSK Box Cup

Kommentarer