Kalender 2020

Danske kampe, stævner og begivenheder i 2020:

Fredag den 3. til søndag den 5. januar, Nørresundby Idrætscenter:
Viking Box Cup 25 år jubilæum

Fredag/lørdag den 24.-25. januar, Rosborghallen, Vejle:
Jyske Mesterskaber

Lørdag den 25. januar, Hamburg:
S, Kem Ljungquist, Danmark (9-0) over German Skobenko, Ukraine (5-4-2), UD8

Lørdag den 1. februar, Frederiksberg-Hallerne:
Stream: EB+
Fj, Sarah Mahfoud, Danmark (9-0) over Brenda Carabajal, Argentina (16-4-1), UD10, IBF Interim
LS, Nikola Sjekloca, Montenegro (35-5-1) over Jeppe Morell, Danmark (10-2), SD8
C, Ditlev Rossing, Danmark (13-0) over Sviatoslav Svyryd, Ukraine (5-2, 1 ND), TKO1
LM, Oliver Meng, Danmark (7-0) over  Vasyl Kurasov, Ukraine (11-3), UD10, IBF Youth
LW, Heva Sharif, Danmark (3-0) over David Munoz, Spanien (5-0), UD8
LW, Victor Ramon, Danmark (1-0) over Ezekiel Gregores, Argentina (1-1), UD4
M, Guillaume La Selva, Frankrig (1-5) over Adel Younes, Danmark (0-0), TKO2
Fj, Elena Gradinar, Rusland (9-1) over Nina Pavlovic, Serbien (5-2-1), MD6

Lørdag den 29. februar,  ROFI-Centret, Ringkøbing:
Stream: EB+
W, Mikkel Nielsen, Danmark (8-2) over Bernard Follea, Frankrig (7-9-2), SD6
M, Landry Kore, Danmark (10-0-1) over Idaas Redjdal, Frankrig, (10-1-2), KO5
LW, Oliver Møllenberg, Danmark (4-0-1) over Sandro Bordewick, Tyskland (7-14), TKO1
SB, Michael Nielsen, Danmark (2-0) vs. Paris Stavropoulos, Grækenland (2-0), UD6
L, Payman Akbari, Danmark (0-0) over Sergej Vib, Tyskland (11-11), KO1

Lørdag den 12. september, Rosborghallen, Vejle:
Bokselandskamp Danmark vs. Sverige

Lørdag den 19. september, Frydenlund Centret, Aarhus:
LM, Frank Madsen, Grønland (4-0) over  Zaza Amiridze, Georgien (10-15-1), RTD5

Lørdag den 26. september, Struer Energi Arena:
SB, Dina Thorslund, Danmark (14-0) over Nina Radovanovic, Serbien (14-3), UD10, WBO
LW, Oliver Møllenberg, Danmark (5-0-1) over Nikola Vlajkov, Serbien (6-5-1), UD6
SM, Oliver Zaren, Danmark (2-0) over Konstantin Alexandrov, Bulgarien (10-43-3), UD6
Sfj, Payman Akbari, Danmark (1-0) over Marko Petrovic, Serbien (1-3), UD4
SM, Jacob Bank, Danmark (0-0) over Birkan Garib, Tyskland (1-0), KO2
S, Filip Hrgovic, Kroatien (10-0) over Alexandre Kartozia, Grækenland (8-1-1), KO2
SM, Martin Foru, Holland (2-0) over Tarkan Özcoban, Tyskland (4-2-1), TKO4

Lørdag den 31. oktober, Cancun, Mexico:
M, Simon Madsen, Danmark (9-0) vs. Angel Perez, Mexico (10-0)

13.-15. november, Nørresundby Idrætscenter:
Danske mesterskaber

Lørdag den 5. december, Gilleleje-Hallen:
W, Oliver Møllenberg, Danmark (6-0-1) vs. Frank Madsen, Grønland/Danmark (5-0), 8
M, Landry Kore, Danmark (11-0-1) vs. Gabriel Avenel, Frankrig (4-1-1)
Sfj, Payman Akbari, Danmark (2-0) vs. Lucas Cabeo, Frankrig (3-6-3)
M, Jacob Bank, Danmark (1-0) vs. Gaston Due, Frankrig (2-3-1)
SB, Michael Nielsen, Danmark (3-0) vs. Johnson Tellez, Nicaragua (10-53-5)

Kommentarer