Kalender 2023

6. til 8. januar, Skansen, Nørresundby:
Viking Box Cup

28. januar, Oslo, Norge:
W, Jamshid Nazari, Afghanistan/Norge (8-1) over Frank Madsen, Grønland/Danmark (7-3), MD6

28. januar, San Bernadino, USA:
B, Gabriel Muratalla, Mexico (8-0) over Michael Nielsen, Danmark (6-2), TKO3

3.-5. februar, Forum Horsens:
Jyske mesterskaber

11. februar, Kristianssand, Norge:
Landskamp Norge-Danmark

25. februar, Gråkjær Arena, Holstebro:
B, Dina Thorslund, Danmark (18-0) over Debora Anahi Lopez, Argentina (20-1-1), TKO8, WBO VM
SM, Jacob Bank, Danmark (8-0) over Taras Golovashchenko, Ukraine (6-8), TKO4
C, Viktor Trush, Ukraine/Tjekkiet (7-2) over Ditlev Rossing, Danmark (15-0), TKO4
W, Mikkel Nielsen, Danmark (10-2) over Konstantine Jangavadze, Georgien (6-26-3), UD6
L, Payman Akbari, Danmark (7-1) og Danny Jensen, Danmark (1-0), D8
C, Jeppe Møller Christensen, Danmark (5-1) over Marcos Karalitzky, Argentina (7-6-2), MD8

4. marts, Musikteatret Albertslund:
Fj, Sarah Mahfoud, Danmark (11-1) over Lara Ochmann, Tyskland (9-1), UD10, WBC Silver
LM, Oliver Meng, Danmark (9-0) over Walisson Fagundes, Brasilien (5-2), UD8
SM, Jacob Porsgaard, Danmark (5-0) over Sandro Jajanidze, Georgien (10-29-2), TKO4
LS, Andreas Lynggaard. Danmark (5-2) over Sandro Tvauvi, Georgien (1-1), KO6
LW, Mahdi Jallaw, Danmark (2-1) over Bruno Nucera, Italien (0-0), UD4

17. til 19. marts, Høje-Taastrup:
Sjællandske mesterskaber

18. marts, Berlin, Tyskland:
C, Hamza Hussein, Danmark (1-0) over Feras Alnimer, Tadjikistan (1-3), UD4
C, Philipp Pankin, Tyskland (0-0) over Niklas Pedersen, Danmark (0-1), TKO3

24.-26. marts, Frydenhøjhallen, Hvidovre:
Hvidovre Box Cup

23. til 26. marts, Malmø, Sverige:
Nordiske mesterskaber

24. marts, Bolton, England:
SM, Oliver Zaren, Danmark (7-0) over Frane Radnic, Kroatien (11-37), UD4

1. april, Dublin, Irland:
LM, Edward Donovan, Irland (5-0) over Frank Madsen, Grønland/Danmark (7-4), P6

5.maj, Døllefjelde-Musse Marked:
S, Kem Ljungquist, Danmark (14-0) over Sefer Seferi, Albanien (25-3-1), TKO4, IBF International
L, Payman Akbari, Danmark (7-1-1) og Mahdi Jallaw, Danmark (3-1), D8, DM
LS, Andreas Lynggaard. Danmark (6-2) over Nick Postma, Holland (3-3-1), UD10, WBF Int.cont.
LS, Emil Kot, Danmark (0-0) over Kamil Zemanek, Tjekkiet (1-4), KO1
SB, Michael Nielsen, Danmark (6-3) over Jaroslav Hriadel, Tjekkiet (1-5), UD6

26. maj, Royal Arena København:
Danish Fight Night/Herlev Boxing pro-am stævne
LM, Oliver Meng, Danmark (10-0) over Khalil El Harraz, Italien (15-3-1), MD12, WBA Continental Europe
Fj, Sarah Mahfoud, Danmark (12-1) over Veronica Tosi, Italien (4-1), UD8
LM, Enock Mwandila Poulsen, Danmark (12-0) vs. Nika Iudovi, Georgien (4-6), KO1
SM, Luca Di Loreto, Italien (4-1-1) over Jacob Porsgaard, Danmark (6-0), SD4
C, Tobias Sørig, Danmark (4-1-1) over Tamas Kozma, Ungarn (6-9-3), KO2
C, Hamza Hussein, Danmark (2-0) over Thorbjørn Boudigaard, Danmark (0-0), UD4
S, Mathias Hansen, Danmark (0-0) over Eduardo da Silveira, Brasilien (1-2), UD4

9. juni, London, England:
LM, Carl Faily, England (8-0) over Frank Madsen, Grønland/Danmark (7-5), KO3

24. juni, Forum Kolding:
SM, Jacob Bank, Danmark (9-0) over Ralfs Vilcans, Letland (15-0), UD10, WBO Europe
C, Jeppe Møller Christensen, Danmark (6-1) over Amine Boucetta, Belgien (7-6), UD8
M, Victor Hoveling, Danmark (0-0) over Djiby Diagne, Holland (3-10), KO3
SB, Mikkel Gribsholt, Danmark (0-0) over Rosha Donchenko, Georgien (1-5), KO2
Fj, Nesar Kunduzi, Danmark (0-0) over Pol McEllington, Irland (0-2), TKO1
LS, Emil Kot, Danmark (1-0) over Giorgi Kandelaki, Georgien (12-54-3), UD6
SM, Roseanna Cox, New Zealand (0-0) over Nana Chakhvashvili, Georgien (7-21), TKO2

24. juni, Flensburg, Tyskland:
LS, Haris Dzindo, Danmark (14-0) over Daniel Bazo, Tjekkiet (3-27-3), TKO2

15. juli, Newcastle, England:
SM, Oliver Zaren, Danmark (8-0) over Jay Byrne, Irland (10-8), W4

19. august, Wien, Østrig:
SM, Kim Poulsen, Danmark (30-6) over Ferenc Katona, Ungarn (1-8-1), TKO1

1. september, Gråkjær Arena, Holstebro:
B, Dina Thorslund, Danmark (19-0) over Yuliahn Luna, Mexico (25-3-1), UD10, WBO/WBC VM
SM, Jacob Bank, Danmark (10-0) over Almir Skrijelj, Montenegro (18-5), TKO2
L, Payman Akbari, Danmark (7-1-2), over Pietro Caputo, Italien (2-2), UD6
Fj, Mikkel Gribsholt, Danmark (1-0) over Bacho Jintcharadze, Georgien (2-5), KO4
Fj, Nesar Kunduzi, Danmark (1-0) over David Shervashidze, Georgien (3-15-1), UD4
LW, Stephen Cairns, Irland (5-0) over Marian Wesolowski, Polen (3-7-1), TKO2
SM, Hebert Conceicao, Brasilien (4-0) vs. Robert Talarek, Polen (27-21-3), TKO2
LM, Brooke Eaton, England (0-0) vs. Ester Konecna, Tjekkiet (3-22-2), UD4

1. september, Glasgow, Skotland:
LM. Tyler Jolly, Skotland (1-0) over Frank Madsen, Grønland/Danmark (7-6). TKO4

16. september, Los Angeles:
M, Eric Priest, USA (10-0) over Simon Madsen, Danmark (13-1), MD8

23. september, Herlev Hallen:
Herlev Fight Night pro-am stævne
L, Elias Idrissi, Danmark (0-0) over Giorgi Gachechiladze, Georgien (16-52-1), P4
S, Gustav Thorsen, Danmark (0-0) over Giorgi Tamazashvili, Georgien (3-10-1), KO1

29. september-1. oktober, Nordskovskolen, Haslev:
Haslev Box Cup

7. oktober, Arena Næstved:
S, Kem Ljungquist, Danmark (15-0) over Johnny Muller, Sydafrika (23-10-2), KO10, IBF International
LS, Emil Kot, Danmark (2-0) over Luca Di Loreto, Italien (5-1-1), MD8
SM, Abdul Khattab, Danmark (18-3-1) over Melvin Wassing, Holland (11-12-4), UD6
LW, Anthony Yigit, Sverige (27-3-1) over David Rajuili, Sydafrika (13-11-1), UD6
SB, Mohamed El Zouaki, Marokko (2-1) over Michael Nielsen, Danmark (7-3), TKO3
L, Ahmad El Ahmad, Danmark (0-0) over Mikheil Gabinashvili, Georgien (9-40-3), UD4
L, Mohammed Abdulrahim, Sverige (3-0) over Mamuka Abuladze, Georgien (3-4), RET2

7. oktober, Royal Arena København:
Danish Fight Night/Herlev Boxing pro-am stævne
Fj, Sarah Mahfoud, Danmark (13-1) over Marcela Acuna, Argentina (53-9-2), UD10, WBC Silver
LW, Enock Mwandila Poulsen, Danmark (13-0) over Mirko Marchetti, Italien (8-5), UD8
LM, Oliver Meng, Danmark (11-0) over Mirko Di Carlantiono, Italien (16-11-1), KO8
S, Mathias Hansen, Danmark (1-0) over Dusan Krstin, Serbien (8-15), UD4
LW, Victor Ramon, Danmark (2-0) over Luka Tsaliashvili, Georgien (1-1), UD4
M, Ali Hussein, Danmark (8-2-1) over Yusub Pashaev, Danmark (0-0), UD4
C, Hamza Hussein, Danmark (3-0) over Irakli Alanidze, Georgien (5-2), UD4
C, Thorbjørn Boudigaard, Danmark (1-0) over Archil Gigolashvili, Georgien (4-16), KO2

13.-15. oktober, Hillerød:
HSK Box Cup

28. oktober, XL Byg Arena (Midtdjurshalllen, Ryomgård:
TK Promotion/Hornslet BK pro-am stævne
W, Mikkel Nielsen, Danmark (11-2) over Greyvin Mendoza, Nicaragua (7-9-3), UD8
Fj. Mikkel Gribsholt, Danmark (2-0) over Jeison Cervantes, Colombia (12-31-3), UD4
LM, Victor Hoveling, Danmark (1-0) over Charles Aristide, England (0-6), TKO1
L, Ahmad El Ahmad, Danmark (1-0) over Kvicha Gigolashvili, Georgien (19-64-1), UD4
C, Steffen Rørstrøm, Danmark (0-0) over Daniel Coker, England (0-2), TKO2

4. november, Godthåbshallen, Nuuk, Grønland:
W, Frank Madsen, Grønland/Danmark (7-7) over Octavian Gratii, Rumænien (8-47-3), P6

10. november, Brighton, England:
SM, Oliver Zaren, Danmark (9-0) over Bahadur Karami, Iran (3-7-2), P6

10.-12. november, Døesvejens Fritidscenter,Holstebro:
Holstebro Box Cup

17. til 19. november, Stege:
Danske mesterskaber

24. november, Cancun, Mexico:
M, Luis Reyes Acatlia, Mexico (3-1-1) over Simon Madsen, Danmark (13-2), SD6

2. december, Wien, Østrig:
M, Kim Poulsen, Danmark (31-6) over Florian Wildenhof, Tyskland (31-10-1), SD8

9. december, Storebæltshallen, Korsør:
Rng-Sde Promotions/Korsør ABK pro-am stævne
SM, Andrej Sanjura, Moldova (1-4) over Emil Kot, Danmark (3-0), UD6
L, Ahmad El Ahmad, Danmark (2-0) over Jean Carlos Hernandez, Venezuela (9-8-1), UD6
S, Thomas Vinther, Danmark (0-0) over Michal Konecny, Tjekkiet (0-2), TKO2
L, Mahdi Jallaw, Danmark (3-1-1) over Marius Col, Moldova (2-11), UD4
Fj, Nesar Kunduzi, Danmark (2-0) over Mihai Anton, Moldova (0-2), MD4

9. december, Sportium, Varde:
Bokselandskamp Danmark-England

25. december, Durup-Hallen:
Pro-am stævne
C, Ditlev Rossing, Danmark (15-1) over Ondrej Budera, Tjekkiet (18-35-2), P6

27. december, Aabybro:
Pandrup Bokseklub julestævne (pro-am?)

Kommentarer