Kalender 2021

20. marts, Vejle:
Landskamp Danmark-Finland

30. april, Playa del Carmen, Mexico:
M, Simon Madsen, Danmark (10-0) over Bernal Lopez, Mexico (3-4), KO2

7. maj, Saint-Ave, Frankrig:
W, Sandy Messaoud, Frankrig (14-6) over Oliver Møllenberg, Danmark (7-0-1), UD10, WBA IC

22. maj, Viby-Hallen, Aarhus:
LM, Frank Madsen, Grønland (5-1) over Kakha Avetisiani, Georgien (42-56-1), TKO3
SB, Michael Nielsen, Danmark (4-0) over Jaba Memishishi, Georgien (8-13), P4

Juni, Paris:
Europæisk OL-kvalifikation færdiggørelse

5. juni, Königsbrunn, Tyskland:
SM, Haris Dzindo, Danmark (12-0) over David Makaradze, Georgien (20-15-1), P6

19. juni, Hamburg:
SM, Rafael Bejaran, Dom. Republik (27-5-1) over Landry Kore, Danmark (11-0-1), UD8
SM, Oliver Zaren, Danmark (3-0) over Predrag Cvetkovic, Serbien (6-18-2), UD6

25. juni, Struer Energi Park:
B, Dina Thorslund, Danmark (15-0) over Jasseth Noriega, Mexico (27-4-2), UD10, WBO
Sfj, Payman Akbari, Danmark (3-0) over Cristian Narvaez, Nicaragua (16-28-6), UD6
M, Jacob Bank, Danmark (2-0) over Novak Radulovic, Serbien (12-5-1), UD6
C, Jeppe Møller Christensen, Danmark (0-0) over Darren Burns, Irland (0-0), KO1
S, Kasper Bertelsen, Danmark (0-0) over Michael Bassett, England (0-0), UD4

17. juli, Berlin, Tyskland:
SM, Robert Larsen, Danmark (4-3-1) over Turgay Uzun, Tyskland (41-29-2), TKO4
M, Ali Hussein, Danmark (6-2-1) over Georgi Jintcharadze, Georgien (13-16), P4
LM, Maciej Stawicki, Polen (0-3-1) over Danni Alwan, Danmark (0-1), UD4

24. juli, Cancun, Mexico:
M, Simon Madsen, Danmark (11-0) over Mario Vera, Mexico (5-4), TKO1

28. august, ROFI-Centret, Ringkøbing:
W, Oliver Møllenberg, Danmark (7-1-1) over Oskar Fiko, Ungarn (33-32-1), UD6
Sfj, Payman Akbari, Danmark (4-0) over Jakup Laskowski, Polen (4-5-1), UD6
M, Jacob Bank, Danmark (3-0) over Viacheslav Andreiev, Ukraine/Polen (4-0), UD6
C, Jeppe Møller Christensen, Danmark (1-0) over Piotr Rzyman, Polen (2-4), UD6
SB, Mattia Occhinero, Italien (6-0-1) over Michael Nielsen, Danmark (5-0), TKO2

10. september, Klagenfurt, Østrig:
SM, Oliver Zaren, Danmark (4-0) over Pavol Garaj, Slovakiet (7-20-3), UD6

17-19. september, Vordingborg:
Sjællandske mesterskaber

24-26. september, Aalborg:
Jyske mesterskaber

24.-26. september, Haslev:
Haslev Box Cup

3. oktober, Berlin:
M, Mike Jäde, Tyskland (16-0) over Robert Larsen, Danmark (5-3-1), TKO5, GBC
LM, Liridon Ozog, Polen (0-0) over Danni Alwan, Danmark (0-2), UD4

9. oktober, Malmö, Sverige:
Landskamp Sverige-Danmark

15.-17. oktober, Hillerød:
Hillerød Box Cup

16. oktober, Cancun, Mexico:
M, Simon Madsen, Danmark (12-0) over Selim Martinez, Mexico (4-2), KO7

23. oktober, Vordingborg:
Landskamp Danmark-Norge

6. november, Aarhus Fight Night, Ellekærskolen
LM, Frank Madsen, Danmark (6-1) over Nika Gvavaja, Georgien (12-22-3), P6

13. november, Kolding:
B, Dina Thorslund, Danmark (16-0) over Zulina Munoz, Mexico (53-3-2), KO7, WBO
SM, Jacob Bank, Danmark (4-0) over Aku Kanninen, Finland (9-0-1), TKO7, WBO Youth
Sfj, Payman Akbari, Danmark (5-0) over Diego Valtierra, Spanien (6-3), UD6
SB, Michael Nielsen, Danmark (5-1) over Lewis Mulberry, England (0-0), TKO7
C, Jeppe Møller Christensen, Danmark (2-0) over Mirnes Denadic, Bosnien (15-18-2), KO1

12.-14. november, Holstebro:
Hancock Box Cup

19. november, Halle/Saale, Tyskland:
M, Ali Hussein, Danmark (7-2-1) over Felix Kriedemann, Tyskland (6-1), GBA IDM
C, Vladyslav Ishchuk, Ukraine (0-0) over Nicklas Pedersen, Danmark (0-0), KO2

26.-28. november, Gilleleje:
Danske mesterskaber

3. december, Ilsenburg, Tyskland:
SM, Oliver Zaren, Danmark (5-0) over Nika Gvavaja, Georgien (12-23-3), UD4

11. december, Flensborg, Tyskland:
SM, Haris Dzindo, Danmark (13-0) vs. TBA

11. december, Vejle:
Landskamp Danmark-Holland

29. november, Nykøbing Falster:
Pro-am stævne
S, Kem Ljungquist, Danmark (10-0) vs. TBA (ikke bekræftet)

Kommentarer